סיבי הדריימקס בהשוואה לסיבים מנדפיםעל מנת להסביר את ההבדלים בין סיב מנדף לבין סיב הדריימקס, תחילה נסביר על המאפיינים של מולקולת מים.
לשם ההסבר, אנו נשתמש במולקולת מים במקום זיעה מפני שזיעה היא כ 99% מים.
sweat ingingredient

במבנה המולקולרי, מים ידועים כ- H2O.
משמע שלמולקולת מים יש שני אטומי מימן קטנים (H2) ואטום אחד גדול של חמצן (O).
h20 molecule

אטומי המימן הקטנים סוחבים מטען חיובי בעוד שאטום החמצן הגדול סוחב מטען שלילי ולכן מולקולת המים היא דו קוטבית.
זאת מכיוון שהיא טעונה חיובית בקצה אחד וטעונה שלילית בקצה שני.

h2o

מאחר שמטענים מנוגדים נמשכים, מולקולות המים נמשכות אחת לשניה מכיוון שהקצוות המנוגדים של המולקולות נמשכות אחת לשניה.
h2o1

cohesion adhesion

המשיכה בין מולקולות המים ידועה כ- cohesion (התלכדות). cohesion היא הסיבה שמולקולות המים נדבקות אחת לשניה וכך נוצרות טיפות. התלכדות של מולקולת מים אחת לשניה נעשית על ידי אטומי המימן ובמילים אחרות, אטומי המימן "מחזיקים" את המים ביחד. 
סיבים מנדפי זיעה נקראים סיבים הידרופיליים (אוהבי מים) בגלל שיש להם מטענים שליליים וחיוביים על פני השטח, אשר מושכים את המטענים החיוביים והשליליים של מולקולות המים. משיכה של מים לסיבים נקראת adhesion (הדבקות).

השילוב של התלכדות מולקולת המים והדבקות של המים לסיבים יוצרת את הפעולה שאנו מכנים נידוף זיעה (wicking).
Cohesion + Adhesion = Wicking

נידוף זה חלק מהבעיה, לא הפתרון
כפי שלמדנו, כדי שפעולת הנידוף תתקיים, הזיעה חייבת קודם כל להדבק (adhere) לפני השטח של הסיב. ברגע שסיב מנדף נרטב, הוא נשאר רטוב זמן רב הרבה אחרי שמפסיקים להזיע.
גם המדע וגם ההיגיון הפשוט אומרים לנו שאם זיעה נמשכת לסיב ואותו סיב צמוד לעור, הסיבים למעשה ישמרו את הזיעה קרוב לעור וכך הוא ישאר רטוב ולח.

עובדים עלינו?
יצרנים שונים מתפארים בעובדה שהגרביים המנדפים שלהם "מתייבשים פי 4 מהר יותר מגרבי כותנה". באמירה זו, הם מודים שהגרביים שלהם אכן נרטבים וצריכים זמן בכדי להתייבש. אם לגרב מכותנה לוקח 4 שעות להתייבש, משמע שלגרב מנדפת לוקח כשעה אחת להתייבש. מתי בזמן משחק טניס, אימון ריצה או כל סוג ספורט אחר לוקחים שעה הפסקה בשביל להוריד את הגרביים ולתת להם להתייבש?

למעשה יצרני הגרביים כלל לא מתייחסים לדברים החשובים והרלוונטיים כמו לכמה העור בכף הרגל נשאר יבש או עד כמה יבשות הגרביים כשאדם לובש אותם בזמן פעילות גופנית. כשהם כן מדברים על כמה זמן לוקח לגרב המנדפת להתייבש, התוצאות נאספות במעבדה כשהגרב לא נגרבת כך שאין הפרשת זיעה לתוך הגרב והיא למעשה לא נבדקת בזמן אמת (פעילות ספורטיבית).
על מנת שכף הרגל תהיה יבשה, הגרביים צריכות להיות יבשות בזמן שהם על הרגליים !

מה הסיפור המלא?
יצרנים שונים של גרביים מנדפים טוענים שהגרביים שלהם מנדפים זיעה "הרחק" מהעור, אבל זה רק חלק מהסיפור.
גרביים מנדפים אכן מנדפים זיעה, אבל גם לכיוון העור וגם על פני העור, מה שגורם לכף הרגל להיות לחה ורטובה.

חלק מהיצרנים מראים גרפים וטבלאות של כמה מהר הסיב שלהם מנדף זיעה. קצב הנידוף/ייבוש של סיב אינו רלוונטי כל עוד אתם ממשיכים להזיע.
קחו לדוגמא חולצה באמצע/לאחר אימון. האם החולצה רטובה? סביר להניח שכן. החולצה תשאר רטובה מכיוון שמהירות הייבוש של הסיב אינה מהירה מספיק כמהירות בה הגוף מזיע. כאשר חולצה לבושה על הגוף, האידוי מהיר יחסית מכיוון שהחולצה חשופה לאוויר, אך המצב מחמיר כאשר סיב נמצא במקום סגור כמו נעל חמה, בה תהליך האידוי איטי הרבה יותר.

האם יש הבדל בין מוצרים שונים של סיבים מנדפים?
יש המון שמות מפוארים לכל הסוגים של הסיבים המנדפים. שמות אלו מרמזים שסיב מנדף אחד ישאיר אותך יבש יותר מסיב מנדף אחר, אבל כל המוצרים עובדים פחות או יותר אותו הדבר. ולמה שלא? הם בדרך כלל עשויים מאותם ארבעה סיבים (ניילון, פוליאסטר, אקריליק או צמר).

סיב הדריימקס שומר אותך יבש, מה מיוחד בו?
סיב הדריימקס הייחודי מורכב ממולקולות פחמן (CH). מולקולות המים (H) ו- (O), אינן נמשכות למולקולות הפחמן בסיב הדריימקס ולכן הסיב אינו סופג נוזלים וזיעה כלל (ניתן לעיין בתמונות בסוף המאמר). החברה בנוסף עושה שימוש בתפירה דו שכבתית ייחודית, המשתמשת בסיב הדריימקס בחלק הפנימי של הגרב, ובסיבי פוליאסטר בחלק החיצוני של הגרב שתפקידו לספוג את הנוזלים ולהגדיל שטח פנים להמשך האידוי. כך החלק הפנימי של הגרב (סיב הדריימקס) נשאר יבש בצמוד לעור ושומר על כף רגל יבשה יותר מכל גרב אחר.

תראו את טיפת המים הכחולה בתמונה הימנית. הטיפה ממש מתעקלת סביב סיב הדריימקס ולא נצמדת/נספגת בו. זה קורה מכיוון שסיב הדריימקס לא נושא מטענים על פני השטח, כך שהמטענים השליליים והחיוביים של טיפת המים לא נדבקים לסיב. משמע, הסיב לא סופג נוזלים.
לעומת זאת בתמונה השמאלית ניתן לראות סיב פוליאסטר שספג נוזלים לאחר מגע עם טיפת המים, בגלל שהוא נושא מטענים חיוביים ושליליים.

drymax no stick    moisture sticks to fibers
סיב הדריימקס לא סופג נוזלים סיב פוליאסטר סופג נוזלים

שימו לב בתמונה הבאה לצורה שבה המים יוצאים מגרב הדריימקס כטיפות שלמות. כשטיפות מים נעות דרך סיב הדריימקס הן נשארות יחד ועוברות באופן מיידי דרך הסיבים.
לעומת זאת שימו לב שבגרב המנדפת המים נצמדים לגרב ויוצאים כזרם מים אחיד. כף הרגל נשארת רטובה כאשר לובשים גרביים עם סיבים מנדפים, בגלל שהסיבים צמודים לכף הרגל. בנוסף, תהליך הנידוף מבוסס על אידוי כדי שהסיבים יתייבשו. אידוי הוא תהליך איטי יחסית, במיוחד בסביבה לחה וחמה כמו בנעל שבה האידוי מתבצע בקצב איטי הרבה יותר.

under faucet

כיצד בנויים הסיבים השונים בגרביים ולמה סיב הדריימקס לא סופג?

MComparisonLegend

                   Drymax
            אין מקום לזיעה להדבק לסיב
                    Polyester                        Nylon
MComparisonPP MComparisonPolyester MComparisonNylon
                      Wool                          Acrilic                            Cotton
MComparisonWool MComparisonAcrylic MComparisonCotton

טכנולוגיה זו קיימת בכל גרבי דריימקס.
אתם כאן: ראשי Drymax Fiber